Hírek
2025. Március 13. 07:54, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Varga Mihály az MNB új elnökeként aláírta a forintbankjegyet
A magyar bankjegyekben a fejlődés a hagyománnyal és a stabilitással ötvöződik, miközben megfelelnek a mai készpénzforgalom technológiai követelményeinek is -
mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új elnöke szerdán Budapesten, az első forint bankjegy ünnepélyes aláírása alkalmából.
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy az MNB által kibocsátott bankjegyek jelzik az önálló monetáris politikát, valamint a jegybank és a gazdaság szereplői közötti szerződést.
Varga Mihály hozzátette, hogy a pénzkibocsátás joga évezredek óta összekapcsolódik a szuverén államisággal, ezért láthatók a magyar történelem legkiemelkedőbb országépítői a forintbankjegyeken.
Az alapanyagukat előállító Diósgyőri Papírgyár Zrt. Európa legrégibb folyamatosan működő papírgyára, a Pénzjegynyomda Zrt. pedig már 100 éve működik. Az itt készült pénzek a legmodernebb alapanyagokat és biztonsági elemeket ötvözik a legkorszerűbb nyomtatási technológiával, a hamisítás elleni védelem terén pedig világszinten is az élvonalba tartoznak - hangsúlyozta.
Az MNB elnöke közölte, hogy munkája során a stabilitást, a függetlenséget és az átláthatóságot fogja alapelvként követni. Hozzátette: a jegybank fegyelmezetten és következetesen folytatja az inflációellenes monetáris politikát, hogy támogassa a magyar gazdaság fenntartható növekedését és erősítse a pénzügyi rendszer stabilitását.
Varga Mihály azt ígérte, hogy a vezetése alatt az intézmény fokozott figyelemmel kísér minden folyamatot és kockázatot, és határozott választ ad, ha azok veszélyeztetnék a jegybanki célokat.
Hangsúlyozta, hogy az MNB függetlenségét törvény garantálja, de ez nem jelent elzárkózást, ezért a legjobb nemzetközi gyakorlatoknak megfelelően, a felelősségi viszonyokat tiszteletben tartva együttműködnek a kormánnyal és a pénzügyi szervezetekkel.
Varga Mihály elmondta azt is, hogy az új vezetés a jogszabályi keretekben meghatározott klasszikus jegybanki mandátum végrehajtását tekinti az elsődleges feladatának, más tevékenységeit mérsékelni fogja, a gazdálkodási fegyelmet és a működés átláthatóságát kiemelten fontosnak tekinti.
Hozzátette, hogy az MNB "nem elefántcsonttorony", az itt folyó elméleti munka a jegybanki programok megvalósításának eszköze, amely szorosan összefügg a döntéshozatallal annak érdekében, hogy erősödjön a magyar pénzügyi rendszert övező bizalom.
Kiemelt célnak nevezte emellett a kiszámítható beruházási környezet megteremtését is, és úgy látja, hogy a magyar gazdasági célokat elősegítő árstabilitás elérhető és hosszú távon fenntartható.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 02. 14:00, hétfő | Belföld
MTÜ-elnök: tavaly történelmet írt a magyar turizmus
2026. Február 02. 12:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Mintegy 170 párt indulhat az áprilisi választáson
Mintegy 170 párt indulhat az április 12-ei országgyűlési képviselő-választáson az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közlése szerint. Négy évvel ezelőtt 267 bejegyzett párt indulhatott.
2026. Február 02. 07:26, hétfő | Belföld
Ma indul az Otthoni Energiatároló Program
Hétfőn 10 órakor elindul az Otthoni Energiatároló Program pályázati szakasza, a jelentkezők 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak korszerű akkumulátor telepítéséhez
2026. Február 01. 14:00, vasárnap | Belföld
Orbán Balázs szerint ukrán jólét lesz a magyar jövőből, ha nem vigyázunk
Ha nem vigyázunk, elveszik a magyar jövő és ukrán jólét lesz belőle - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója a Digitális Polgári Körök (DPK) által szervezett háborúellenes gyűlésen szombaton Hatvanban.
