Városlista
2025. november 3, hétfő - Győző

Hírek

2013. Április 13. 11:48, szombat | Helyi
Forrás: MTI

Több ragadozó madarat mérgeztek meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén

Több ragadozó madarat mérgeztek meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén

Az elmúlt hónapokban - a szerdán megtalált sasokon kívül - több ragadozó madarat is megmérgeztek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén - közölte a nemzeti park igazgatósága pénteken az MTI-vel.

Közleményükben azt írták, az eddig inkább az Alföldre, kisebb mértékben a Kisalföldre jellemző, a ragadozó madarakat, kiemelten a sasokat érintő mérgezések elszaporodtak a Balaton környékén is.

Az elmúlt néhány hónapban négy esetre derült fény a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, Balatongyörök, Várpalota, Zalaerdőd és Somogyszentpál környékén. Az országban ebben az évben eddig közel húsz esetben találtak feltehetően mérgezéstől elpusztult vagy megbetegedett madarakat, s ennek ötöde a Balaton térségében történt - közölték.

Több védett egerészölyv, vetési varjú, kékes rétihéja és négy fokozottan védett rétisas került elő az említett négy helyszínről. A fajok természetvédelmi értéke megközelíti a négy és fél millió forintot - áll a közleményben. A tájékoztatás szerint az utóbbi 15 év több száz hasonló esetének elkövetői közül csak egyet sikerült beazonosítani.

A természetvédelmi szakemberek szerint felmerült a lehetőség, hogy az apróvadállományt "védő vadgazdálkodók", jószágaikat féltő állattartók, vagy galambászok lehetnek az elkövetők: sok esetben nem is a ragadozó madarak, hanem a szőrmés ragadozók (róka, kóbor kutya) az igazi célpontok és a madarak "csak" másodlagos mérgezést szenvednek, amikor elfogyasztják a négylábúaknak kitett mérgezett emlős tetemét.

Így volt ez Somogyszentpál határában is, ahol szerdán a nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatának munkatársai egy rókatetem mellett egy elpusztult és két súlyos állapotban lévő de még élő rétisast találtak. Az élő madarak életmentő kezelés után a Fővárosi Állat- és Növénykertbe kerültek, ahol jelenleg is kezelik őket. Az elpusztult egyed kórbonctani vizsgálatra szintén az állatkertbe került.

Az igazgatóság megtette a feljelentést, természetkárosítás, méreggel való visszaélés és állatkínzás ügyében a marcali rendőrkapitányságon - zárul a közlemény.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 28. 07:51, csütörtök | Helyi

Bajnokok Ligája - Elindultak a budapesti döntő előkészületei

A Puskás Arénában lezajlott a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjének előkészületeit beindító első munkaértekezlet.

2025. Augusztus 17. 00:00, vasárnap | Helyi

Vida Beni ismét gokartban!

Augusztus közepén rendezték az RMC Hungary Gokart Országos Bajnokság IV. fordulóját, ezúttal Kecskeméten.

2025. November 02. 08:40, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 44. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki: