Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2013. Október 11. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: orientpress

Megold-e bármit a halálbüntetés?

Megold-e bármit a halálbüntetés?

2002. május 13-án Rómában a halálbüntetés ellen küzdő szervezetek koalíciót hoztak létre, amely 38 civil szervezetet, egyesületeket, közösségeket, jogászokat, ügyvédeket tömörít. A Halálbüntetés Elleni Világszövetség kezdeményezésére ünneplik a halálbüntetés elleni világnapot.

2012 végéig 97 országban szüntették be teljesen a halálbüntetést, 35 országban pedig legalább tízéves moratóriumot vezettek be a gyakorlására. Ma még 58 országban vagy térségben létezik, például az Amerikai Egyesült Államok 50 szövetségi tagállamából 33 államban, Japánban, Indiában és olyan országokban, amelyekben önkényuralmi rendszer uralkodik.

Az Amnesty International 2012-es jelentése szerint a halálbüntetést csak az országok egy elszigetelt csoportja alkalmazza. 2012-ben 21 állam hajtott végre kivégzéseket. Legalább 682 kivégzésről tudunk, ez kettővel több, mint egy évvel korábban. 58 országban legalább 1722 új halálos ítéletet hoztak, míg egy évvel azelőtt ezek a számok 63 és 1923 voltak. Ám ezek az adatok nem tartalmazzák a Kínában végrehajtott több ezer kivégzést, mert ott azokat titokban tartják.

Fehéroroszország továbbra is az egyetlen állam Európában és Közép-Ázsiában, ahol embereket végeznek ki, ráadásul szigorúan titokban; 2012-ben legalább 3 embert halt meg ily módon. Lettország lett a 97. ország a világon, amely tavaly eltörölte a halálbüntetést.

A legtöbb kivégzést végrehajtó országok közül az első ötbe ismét Kína, Irán, Irak, Szaúd-Arábia és az USA került. A módszerek között 2012-ben találhatunk akasztást, lefejezést, sortüzet és halálos injekciót is. Szaúd-Arábiában egy lefejezett férfit keresztre feszítve tettek közszemlére.

A halálbüntetés támogatói gyakran állítják, hogy a kivégzés elrettentő erejű. Egy 2012-es átfogó amerikai kutatás szerint azonban ez az adatok alapján egyáltalán nem igazolható. A halálbüntetés alkalmazásának valódi okát máshol kell keresni. Tavaly megint azt láttuk, hogy némely ország politikai okokból, populista megfontolásból, vagy az elnyomás eszközeként végez ki embereket – mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International magyarországi igazgatója.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 09:24, szombat | Külföld

Voks 24 - Volt, amikor egy EP-mandátumhoz 116 ezer szavazat is elég volt

Az eddigi legmagasabb európai parlamenti (EP-) választási részvételnél, 2019-ben, csaknem 174 ezer szavazatra volt szükség ahhoz, hogy egy európai parlamenti (EP-) lista átlépje Magyarországon az 5 százalékos küszöböt

2024. Május 18. 05:03, szombat | Külföld

Hetekig eltarthat a helyreállítás a Houstont sújtó vihar után, tovább kutatnak áldozatok után is

Hetekig is eltarthat az áramszolgáltatás helyreállítása a hurrikánerejű viharok sújtotta Houston egyes részein, és változatlanul zajlik a károk felmérése, valamint a kutatás további áldozatok után - közölték a texasi nagyváros ható

2024. Május 17. 20:58, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Orosz védelmi minisztérium: 12 harkivi települést foglalt el a héten az orosz hadsereg

Tizenkét települést fogalt el a harkivi és egyet a donyecki régióban Ukrajnában a héten az orosz hadsereg - közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium.

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.