Városlista
2025. szeptember 17, szerda - Zsófia

Hírek

2011. November 24. 14:30, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu

2017-re elérjük a kritikus szintet

2017-re elérjük a kritikus szintet

A következő nyolc évben 1500 milliárd forintot kíván a kormányzat megmozgatni a megújuló energiák területén.

Hangsúlyozta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára a Heti Válasz és a Figyelő közös csütörtöki fővárosi konferenciáján. Szólt arról is, hogy az újraiparosítás során közszükségleti cikkek hazai előállításra kell gondolni.

A fenntarthatóság a társadalmi és ökológiai közérdekűségen alapszik, ezért középpontjába az embert és a közösséget – nem a gazdaságot – kell helyezni – mondta Bencsik. A legfontosabb a természeti és humán erőforrások megőrzése – tette hozzá. Szükséges a természeti erőforrások – víz, energia, ásványvagyon, termőföld, erdő – állami kontrolljának az erősítse – fogalmazott az államtitkár. „Az újraiparosítás során a napi közszükségletünk előállítására kell koncentrálni, ami képes új munkahelyek létrehozására.”

Az államtitkár rámutatott arra, hogy 2010-ben hazánk 51 millió tonna szén-dioxidot bocsátott ki, ami egy főre számítva kevesebb, mint Kínában. Bencsik szerint az Urálon túli földgázkészletekből úgy tűnik, Európa nem fog jelentős forrásokhoz jutni, mivel azt becsatornázták Kína felé. „Könnyen előállhat az a helyzet, hogy Európa csak az Északi Áramlaton keresztül jut majd földgázhoz, ami nagymértékben behatárolja a hazai lehetőségeket.”

„Ez egy kedves utópia”

A klímaváltozás kapcsán úgy fogalmazott, hogy az egy kedves utópia, mivel 2017-re elérjük a kritikus szintet. Ezt követően elveszítjük annak esélyét, hogy a globális hőmérséklet emelkedését két Celsius-fokra korlátozzuk – tette hozzá. A Nemzeti Energiastratégia 2030 célja a függetlenedés az energiafüggőségtől – hangsúlyozta az NFM államtitkára.

Bencsik úgy látja, hogy a paksi atomerőmű leállítása ellátási zavarokat okozna, romlana az ország üvegházgáz-kibocsátása, jelentősen drágulna az áram. „Mi az atom–szén–megújuló energia stratégia mellett döntöttünk.” A földgázfüggőség kapcsán az államtitkár annak a véleményének adott hangot, hogy az EU energiapiacához kapcsolódva ez a kitettség csökkenthető.

30 ezer új munkahely

Az államtitkár bejelentette, hogy a közeljövőben épületenergetikai stratégia készül, aminek része lesz egy új minősítő rendszer bevezetése, ami a kivitelezőkre is vonatkozni fog. Rámutatott arra is, hogy energiahatékonysági ösztönzőket már most is beépítettek az otthonteremtési programba. Bencsik elmondta, hogy 2020-ig 1500 milliárd forintot kívánnak megmozdítani egy új finanszírozási rendszer fölállításával, ami 800 ezer lakás felújításával járhat, és 30 ezer stabil új munkahellyel.

Az új átvételi rendszer (METÁR) várhatóan 2013. január 1-jétől léphet életbe, amely helyzet kialakulásában hazai okok is vannak – jelentette be Bencsik. A bevezethetőségével kapcsolatos menetrend nem megfelelően lett előkészítve, emiatt átalakult a minisztérium belső struktúrája is – tette hozzá. Ha a kormány döntésétől kezdve nem fogunk beleférni a következő egy évbe, az az én személyes felelősségem lesz – fogalmazott az államtitkár.

A NFM politikusa az eddig beérkezett zöld beruházási pályázatok kapcsán bemutatta, hogy azok eddig hazánk fejlett régióiból kerültek ki, míg az elmaradott területek aránya jóval kisebb. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy ahol működik a szemléletformálás, ott vannak beadott pályázatok – tette hozzá.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt

Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta

2025. Szeptember 17. 07:31, szerda | Belföld

Orbán Viktor: egy korszak véget ért

Annak a korszaknak vége van, amikor azt tudtuk mondani, hogy tőlünk nyugatra minden jó, és semmi mást nem kell csinálni, mint lemásolni azt, ami ott történik

2025. Szeptember 17. 07:29, szerda | Belföld

KSH: a bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

Júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 693 700, a nettó átlagkereset 479 500 forint volt.

2025. Szeptember 17. 07:27, szerda | Belföld

OKF: a fűtési szezon közeledtével érdemes próbafűtést végezni

A közelgő fűtési szezon előtt, még a hidegebb időjárás beállta előtt érdemes otthon próbafűtést végezni, amelynek során időben kiderülhetnek az esetleges meghibásodások, és el lehet végeztetni a szükséges javításokat